• Morelki

• Ramowy rozkład dnia

•             RAMOWY ROZKŁAD DNIA – GRUPA „MORELKI”  3-latki

7.00 - 8.30 Schodzenie się dzieci

Zabawy indywidualne i w grupach, zabawy zorganizowane w kole lub przy muzyce, integracyjne i ruchowe. Ćwiczenia poranne. Rozmowy okolicznościowe i indywidualne zaplanowane oraz wynikające z potrzeb dzieci. Prace o charakterze obserwacyjnym, korekcyjnym i stymulującym; ćwiczenia logopedyczne, słuchowo-wzrokowe, korzystanie            z gier i układanek stolikowych,

8.30 - 9.00 Śniadanie

Przygotowanie do śniadania - wdrażanie i przyswajanie nawyków higienicznych, mycie rąk, czynności samoobsługowe, przygotowanie samodzielnie posiłku, doskonalenie umiejętności estetycznego spożywania posiłku, dbanie o kulturalne zachowanie się przy stole.

9.00 - 11.00 Zajęcia edukacyjne

Zajęcia dydaktyczne prowadzone w oparciu o podstawę programową i przyjęty program wychowania przedszkolnego dla każdej grupy wiekowej. Rozwijanie aktywności dzieci                w różnych sferach: malowanie, lepienie, rysowanie, śpiewanie, tańczenie, wycinanie, uczestniczenie w zabawach konstrukcyjnych, badawczych, gimnastyka. Indywidualne wspomaganie i korygowanie rozwoju, praca z dzieckiem zdolnym i mającym trudności                 w nauce. Swobodne zabawy dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela.

11.00 - 11.30 Zabawy na świeżym powietrzu

Zabawy dowolne według zainteresowań dzieci. Wdrażanie do samodzielnego ubierania się            i rozbierania przed wyjściem. Spacery i zabawy na świeżym powietrzu, zabawy ruchowe. Obserwacje przyrodnicze.

11.30 - 12.00 Obiad

Przygotowanie do obiadu, zabiegi higieniczne, mycie rąk. Ćwiczenie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami. Samodzielne nakładanie posiłku na talerz, dbanie     o utrzymanie czystości na stolikach, kulturalne zachowanie się przy stole.

12.00 - 13.30 Poobiedni relaks

Odpoczynek poobiedni, leżakowanie. Słuchanie / oglądanie bajek relaksacyjnych. Czytanie bajek przez nauczyciela bądź rodzica, zabawy utrwalające poznane wiadomości, ćwiczenia          z wykorzystaniem magicznego dywanu. Masażyk relaksacyjny. Zabawy według inicjatywy dzieci, w kącikach tematycznych.

13.30 - 14.00 Podwieczorek

Czynności porządkowo-higieniczne, przygotowanie do podwieczorku. Doskonalenie umiejętności samoobsługowych i estetycznych.

14.00 - 17.00  Czas popołudniowy

Zabawy integracyjne, ruchowe, gry dydaktyczne, praca wyrównawcza, indywidualna. Zabawy dowolne według zainteresowań dzieci. Prace porządkowe w sali, pobyt na świeżym powietrzu. Rozchodzenie się dzieci.