• Zajączki

• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

7.00 – 8.00 schodzenie się dzieci – zachęcanie do stosowania form grzecznościowych na powitanie,  rozmowy indywidualne, kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci, zabawy samodzielne, niekierowane według zainteresowań dzieci, zabawy integrujące grupę, zabawy w kole, muzyczno – ruchowe, ruchowo – naśladowcze, praca indywidualna, kompensacyjna oraz praca z dzieckiem zdolnym.

8.00 – 8.15 ćwiczenia poranne zabawy integracyjne, zabawy samodzielne.

8.15 – 8.30 czynności samoobsługowe, higieniczne, czynności porządkowo – organizacyjne, czynności opiekuńcze, przygotowanie do śniadania.

8.30 – 9.00 śniadanie.

9.00 – 10.45 zajęcia dydaktyczne w ramach realizacji  podstawy programowej i programu wychowania przedszkolnego – z całą grupą i w małych zespołach: poznawcze, umuzykalniające, plastyczne, profilaktyka logopedyczna, zajęcia z języka angielskiego. Nabywanie umiejętności przez działanie, stwarzanie sytuacji edukacyjnych stymulujących wszechstronny rozwój dziecka. Organizowanie środowiska inspirującego podejmowanie zabaw tematycznych, dydaktycznych, badawczych i ruchowych. Wspieranie działań twórczych podczas kontaktu dzieci ze sztuką, muzyką i literaturą.Przygotowanie do wyjścia do ogrodu przedszkolnego (nauka ubierania się, zapinania guzików, suwaków – doskonalenie umiejętności). Zabawy dowolne w ogrodzie inspirowane potrzebami dzieci, zajęcia ruchowe, obserwacje przyrodnicze w najbliższym otoczeniu przedszkola. Zabawy ruchowe, gry sportowe, ćwiczenia rozwijające logiczne myślenie, zabawy dowolne, rozmowy indywidualne, praca indywidualna z dziećmi w oparciu o wyniki obserwacji. Uroczystości przedszkolne. Spotkania z ciekawymi ludźmi.

10.45 – 11.15 zabawy na świeżym powietrzu, gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze.

11.15 – 11.30 czynności samoobsługowe, higieniczne, czynności porządkowo – organizacyjne, czynności opiekuńcze, przygotowanie do obiadu.

11.30 – 12.00 obiad.

12.00 – 12.20 czynności samoobsługowe, higieniczne, czynności porządkowo – organizacyjne, czynności opiekuńcze,

12.20 – 13.15  odpoczynek po obiedzie: słuchanie muzyki relaksacyjnej, bajek lub fragmentów książek czytanych przez nauczyciela lub odtwarzanych z płyt CD na podstawie literatury dziecięcej, odpoczynek z ulubioną maskotką. Bajkoterapia, muzykoterapia. Zabawy muzyczno-ruchowe, zabawy dydaktyczne, ćwiczenia usprawniające aparat mowy. Ćwiczenia na tablicy interaktywnej, zabawy utrwalające poznane wiadomości. Zajęcia dodatkowe: korekcyjno-kompensacyjne, emocjonalno-społeczne, logopedyczne. Pobyt na świeżym powietrzu – gry i zabawy ruchowe.

13.15 – 13.30  przygotowanie do podwieczorku. Czynności higieniczne w łazience.

13.30 – 14.00 podwieczorek

14.00 – 15.15 zabawy ruchowe organizacyjno- porządkowe, integrujące grupę. Rozmowy w kręgu inspirowane potrzebami dzieci. Zabawy umuzykalniające. Utrwalenie poznanych wierszy i piosenek. Układanie prac do teczek.

15.15 – 15.30 czynności samoobsługowe, higieniczne, czynności porządkowo – organizacyjne.

15.30 – 15.45 – przekąska

15.45 – 17.00 zabawy i ćwiczenia indywidualne z dziećmi, dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Praca w małych grupach rozwijająca talenty dzieci, zajęcia korygująco – stymulujące. Kulturalne spożywanie posiłków. Zabawy dowolne rozwijające umiejętność organizowania i podejmowania działalności zabawowej. Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym lub w sali.Prace porządkowe, rozchodzenie się dzieci.