• Aktualności

        • SEGREGUJ ŚMIECI
          • SEGREGUJ ŚMIECI

          • 11.05.2017
          • Komunikat prasowy

            #ChceMiSie. 11 maja Dzień bez Śmiecenia. Segreguj Surowce.

            11 maja to Dzień bez Śmiecenia. W tym roku obchodzony jest pod hasłem #ChceMiSie i zachęca do segregacji odpadów obalając od lat powtarzane na ten temat mity. Kampania przypada w wyjątkowym okresie – od lipca wchodzą w życie nowe zasady segregacji odpadów komunalnych, jednolite dla całego kraju.

            Dzień ten obchodzony jest w Polsce już po raz 11. Podczas tegorocznej edycji Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. uczy przede wszystkim świadomej segregacji odpadów w gospodarstwach domowych. Nasze odpady to wartościowe surowce wtórne!

            W Dniu bez Śmiecenia można wziąć udział na wiele sposobów. Przede wszystkim zachęcamy do odwiedzenia strony www.dzienbezsmiecenia.pl i przeczytania ciekawych informacji na temat segregowania odpadów. Ze strony będzie można pobrać specjalnie stworzoną na tę okazję kartkę elektroniczną, przesłać ją do swoich znajomych bądź udostępnić w mediach społecznościowych. Dużo będzie się działo także na fanpage akcji w serwisie Facebook. Przez cały maj publikować będziemy tam wiele ciekawych informacji, odbędą się konkursy. W dniach 8-12 maja spośród wszystkich osób, które zrobią sobie zdjęcie z nazwą akcji i udostępnią je z hashtagiem #ChceMiSie na swoich profilach - wybierzemy kilka i nagrodzimy. Tradycyjnie podczas Dnia bez Śmiecenia nie drukujemy ulotek, plakatów — tłumaczy Michał Mikołajczyk z firmy Rekopol, organizatora działań z okazji Dnia bez Śmiecenia. - W zamian, na stronie udostępniamy wiele materiałów edukacyjnych do pobrania i zachęcamy do zapoznania się z nimi. Ponadto wiele podmiotów w tym czasie organizuje wydarzenia edukacyjne promujące selektywną zbiórkę (katalog działań możliwych do podjęcia jest dostępny na: www.dzienbezsmiecenia.pl/edukacja/materialy-do-pobrania).

            Polak produkuje 300 kg odpadów rocznie

            Według GUS statystyczny Polak pozbywa się rocznie blisko 300 kg odpadów. Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku np. 56 opakowań szklanych, które można w pełni wykorzystać. Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwała zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny. Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyłoby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów. A z 35 butelek PET można wyprodukować świetną, ciepłą bluzę polarową. Energia zaoszczędzona poprzez ponowne przetworzenie jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówką. Recykling 1 tony makulatury ratuje aż 17 drzew. Stal i aluminium pochodzące z recyklingu opakowań metalowych mogą być przetwarzane praktycznie w nieskończoność.

            Polacy wciąż ulegają mitom na temat segregacji odpadów

            Wciąż jeszcze uczymy się właściwego postępowania z odpadami. — Z roku na rok jest coraz lepiej, ale wciąż jeszcze mamy wiele do zrobienia. Z naszych doświadczeń wynika, że często Polacy nie segregują odpadów, bo uważają, że to jest trudne, zajmuje dużo czasu, nie opłaca się i, w ogóle, nie ma sensu. Nasza świadomość, co można wyprodukować z odpadów też jest niska — ocenia Michał Mikołajczyk. Zmianę tego stanu rzeczy uważa za konieczną także i z tego powodu, że od 1 lipca zmieniają się zasady segregowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które wejdzie w życie od 1 lipca 2017 r., odpady będą zbierane w budynkach wielorodzinnych, domach jednorodzinnych, czy miejscach gdzie powstają odpady komunalne w podziale na cztery frakcje: papier do worka/pojemnika w kolorze niebieskim; metal, plastik, opakowania wielomateriałowe do worka/pojemnika w kolorze żółtym; szkło do worka/pojemnika w kolorze zielonym lub zielonym i białym; frakcja biodegradowalna do worka/pojemnika brązowego. Wg danych ministerstwa środowiska w 1,4 tys. gmin w Polsce, które teraz segregują odpady, obowiązuje podział na cztery frakcje bądź więcej, w blisko 440 samorządach odpady zbierane są na podstawie trzech frakcji – szkło i papier, odpady zmieszane, pozostałe suche, a na terenie ponad 180, śmieci zbierane są w podziale tylko na dwie frakcje: suche i mokre. Tymczasem, zgodnie z wymogami UE, w 2020 r. powinniśmy uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. W perspektywie 2030 r. ten poziom powinien wzrosnąć do aż 65 proc. Obecnie przetwarzamy tylko 26 proc. odpadów, a roczny progres wynosi jedynie 0,7 proc. Michał Mikołajczyk wskazuje, że jedną z ważnych przeszkód w poprawie tego stanu rzeczy jest zbyt niski poziom świadomości ekologicznej społeczeństwa – w tym uleganie mitom na temat selekcji odpadów. Oto te najpowszechniejsze. 

            Segregowanie jest bez sensu 

            Ten pogląd jest prawdziwy tylko wtedy, gdy odpady trafią w całości na wysypisko. Posegregowane zmieniają się w wartościowe (i pożądane) surowce wtórne. Rozejrzyjmy się dookoła a dostrzeżemy mnóstwo rzeczy wyprodukowanych z przetworzonych odpadów: zabawki, drzwi, ubrania, meble. Przy wykorzystaniu surowców wtórnych można wyprodukować niemal wszystko.

            Segregowanie jest trudne 

            To nieprawda. Wystarczy kilka dni, aby segregowanie weszło w krew. Musimy tylko pamiętać, do którego z kolorowych pojemników lub worków wrzucać to, co już jest niepotrzebne. Nie jest to trudne, a od 1 lipca będzie jeszcze łatwiejsze i ujednolicone w całym kraju. I tak: do zielonego pojemnika będziemy wrzucać szkło (bądź do zielonego i białego), do niebieskiego – papier, do żółtego – metale i plastik oraz opakowania wielomateriałowe, a do brązowego – odpady biodegradowalne.

            Segregowanie pochłania wiele czasu i wymaga dużo miejsca 

            Absolutnie nie! Kiedy zaczniemy segregować odpady przekonamy się, że to odruch. Tak samo jak np. zgniatanie plastikowych pojemników i butelek. Od razu zauważymy ile miejsca można w ten sposób zaoszczędzić. Najprościej jest jednorazowo zainwestować w dopasowane do konkretnej szafki pojemniki, ale nie ma takiej konieczności. Możemy do segregacji wykorzystać reklamówki, worki lub choćby niepotrzebne kartony. W każdym razie wszystko zmieści się pod kuchennym zlewem. 

            Segregowanie się nie opłaca

            Opłaca się i to wszystkim! Segregowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Stos gazet o wysokości 125 cm pozwała uratować sześciometrową sosnę, a recykling tony makulatury oszczędza aż 17 drzew. I tak jest ze wszystkim: przerabiając plastik oszczędzamy ropę naftową, przetapiając stalowe puszki – rudy żelaza, a aluminiowe – boksyt.  Szklane opakowania można np. poddać recyklingowi w 100 proc. To samo dotyczy stalowych i aluminiowych puszek. Aluminium można przy tym wykorzystywać praktycznie w nieskończoność. A plastik? Z 450 plastikowych butelek po płynach do prania można zrobić np. trzyosobową ławkę ogrodową, a z 35 butelek PET po napojach – bluzę polarową.

            Trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem

            To chyba najpowszechniejszy mit. A prawda jest taka, że nie ma konieczności mycia opakowań przed segregowaniem. Znacznie lepiej zrobią to w sortowniach i zakładach przetwarzania. Trzeba tylko wylać z wyrzucanego opakowania resztki płynu i opróżnić je z innych, stałych resztek. 

            11 maja Dzień bez Śmiecenia #ChceMiSie Bądź z nami 11 maja!

            Dowiedz się więcej na: www.dzienbezsmiecenia.pl oraz

            www.facebook.com/dzienbezsmiecenia.

            Więcej informacji:

            Anna Kamińska

            Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej
            a.kaminska@rekopol.pl

            + 22 550 09 78

             

            https://www.youtube.com/watch?v=mpV7uHfhTKs&authuser=0

             

        • PILNE-REKRUTACJA
          • PILNE-REKRUTACJA

          • 04.05.2017
          • W dniu dzisiejszym zostanie podana do publicznej wiadomości lista dzieci zakwalifikowanych do przedszkola.

            Od 05 maja 2017 r do 09 maja 2017 r proszę o pilne złożenie potwierdzenia woli. Wzór dostępny jest w przedszkolu. W potwierdzeniu woli będzie określone miejsce do którego dziecko zostało zakwalifikowane (Wierzbno, Biórków Wielki lub Posądza). 

            Po uzyskanie informacji o ilości przyznanych punktów oraz w celu wypełnienia potwierdzenia woli proszę się zgłosić: w Biórkowie codziennie od 7.00 do 9.00 do dyrekcji przedszkola. Natomiast w Wierzbnie do dyrekcji lub do Pani Weroniki Przeniosło w godzinach od 9.00 do 16.00.

            Nie złożenie potwierdzenia woli w podanym terminie będzie skutkowało skreśleniem dziecka z listy.

            Wnioski dzieci z poza terenu gminy Koniusza będą rozpatrywane w rekrutacji uzupełniającej, czyli w dniach 15.05.2017 r do 17.05.2017 r. Lista zakwalifikowanych zostanie podana do publicznej wiadomości 5 czerwca 2017 r. Potwierdzenia woli przyjęcia nastąpi w dniach 06 czerwca do 09 czerwca 2017 r.

        • Zebranie dla rodziców
          • Zebranie dla rodziców

          • 03.05.2017
          • 09 maja 2017 r (wtorek) o godz. 16.00 odbędzie się zebranie dla rodziców. Spotkania odbędą się w grupach
            z wychowawcami.

        • Akcja zbieraj nakrętki
          • Akcja zbieraj nakrętki

          • 25.04.2017
          • W związku z podpisaniem warunków porozumienia  z przystąpienia do „Akcji bez wkrętki, zbieraj zakrętki” zorganizowanej przez Euro Sklep bardzo prosimy o zbieranie i dostarczenie nakrętek plastikowych do nas do przedszkola lub bezpośrednio do Euro Sklepu.

             

            Akcja trwa od 8 kwietnia 2017 do 8 maja 2017 r

        • Przedłużony termin rekrutacji
        • Rekrutacja na nowy rok szkolny 2017/2018
        • REKRUTACJA 2017/2018
          • REKRUTACJA 2017/2018

          • 28.02.2017
          • Rozpoczęcie rekrutacji na nowy rok szkolny 2017/2018 będzie ogłoszone w późniejszym terminie (oczekujemy na uprawomocnienie się uchwały)

        • List przedszkolaka do Mamy
          • List przedszkolaka do Mamy

          • 05.10.2016
          • Mamuś, wstajemy!

            Załóż mi proszę wygodne dresy i kapcie, których nie będę musiał wciskać siłą.

            Zostaw w szatni coś na przebranie – wiesz, czasem łyżka tańczy w zupie, czasem żal mi zostawić w sali zabawki i… toaleta tak daleko wydaje się wtedy.

            Mamuś, wiem, że moje pójście do przedszkola przeżywasz bardziej niż ja. Jestem twoim skarbem, kruszynką, maluszkiem, żabką, księżniczką, misiaczkiem… wiem. I muszę ci powiedzieć, że nam obojgu będzie trudno się rozstać.

            Ale tylko na początku, kilka dni. Może przyjść mi do głowy (najczęściej w przedszkolnej szatni) kurczowe trzymanie się twojej nogi, trzymanie twoich rąk, błaganie, żebyś mnie nie zostawiała, nie porzucała, nie odchodziła beze mnie! Mamusiu bądź silną kobietą – twoja siła ducha pomoże mi oswoić się z nową sytuacją.

            Dokonałaś dobrego wyboru! Nie ma nic piękniejszego niż szansa mojego rozwoju wśród rówieśników. Zobaczysz, jeszcze zaskoczę cię mamusiu wierszykiem wypowiedzianym z pamięci…piosenką zaśpiewaną dla ciebie…rysunkiem o naszej miłości… samodzielnie ubranymi spodenkami….a może nawet uświadomię sobie, że sprzątanie po zabawie, to nie taki diabeł jak go malują.

            Dzięki tobie, mogę nauczyć się tego wszystkiego w przedszkolu. Tylko musisz wierzyć we mnie – będzie dobrze!!!

            Tylko bądź dzielna. Nie płacz za mną w pracy i po drodze do niej – nie robisz mi krzywdy.

            Nie żegnaj się ze mną zbyć długo, przed wejściem do sali ukochaj mnie najmocniej, najmocniej, najmocniej, na ucho szepnij, że kochasz, że wrócisz i…idź odważnie.

            Nie zastanawiaj się czy dobrze zrobiłaś oddając mnie do przedszkola – ty mnie nie oddajesz, ty mnie rozwijasz. Nie przerażaj się moim płaczem podczas pierwszych dni – w ten sposób chcę ci powiedzieć, że będę tęsknił, że cię kocham… a ty mamusiu, swoją mądrością, rozsądkiem konsekwencją naucz mnie proszę czekać na ciebie, ze spokojem w moim małym serduszku, a obiecuję, że za jakiś czas sam będę ciągnął cię za rękę do moich przedszkolnych przyjaciół… wszyscy potrzebujemy czasu na odwagę.

            Twoje dziecko, które stawia pierwsze kroki w przedszkolu

        • PILNE - ZMIANA
          • PILNE - ZMIANA

          • 05.10.2016
          • Bardzo proszę żeby przyprowadzać dzieci do przedszkola najpóźniej do godziny 8.25 lub powiadomić telefonicznie o spóźnieniu, ponieważ obiady muszą być zamawiane do godziny 8.35

        • Zajęcia adaptacyjne dla nowych dzieci.
          • Zajęcia adaptacyjne dla nowych dzieci.

          • 05.10.2016
          • INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI, KTÓRE ZOSTAŁY PRZYJĘTE DO PRZEDSZKOLA NA NOWY ROK SZKOLNY:

            W sierpniu odbędą się zajęcia adaptacyjne dla nowych dzieci i ich rodziców, zajęcia odbędą się w godzinach od 9.00 do 12.00, bardzo prosze o zabranie ze sobą obuwia zmiennego, poniżej przedstawiam harmonogram zajęć:

            09 sierpnia 2016r - Angelika Wiśniewicz - oddział przedszkolny w Zespole Szkół w Biórkowie Wielkim

            16 sierpnia 2016r - Justyna Porembska - oddział przedszkolny w Zespole Szkół w Biórkwoie Wielkim

            17 sieprnia 2016r - Marta Kokosińska - oddział przedszkolny w Zespole Szkół w BIórkowie Wielkim

            12 sierpnia 2016r - Małgorzata Jędrych - oddział przedszkolny w Wierzbnie

            16 sierpnia 2016r - Anna Kowal - oddział przedszkolny w Wierzbnie

            17 sierpnia 2016r - Weronika Przeniosło - oddział przedszkolny w Wierzbnie.

            Szczegółowe informację można uzyskać pisząc na emaila: przedszkolewierzbno@op.pl lub telefonicznie (od 01 sierpnia 2016r) 123869101