Czy dzieci chorują na koronawirusa
To naturalne, że rodzice obawiają się o zdrowie swoich dzieci i szukają informacji o tym, na ile koronawirus może im zagrozić. W Internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji, a niektóre media i portale podsycają niepokój rodziców. Co zatem warto wiedzieć? Dzieci, jeśli zakażą się koronawirusem, przechodzą przez chorobę bardzo lekko, czasem wręcz bezobjawowo. Dotyczy to wszystkich dzieci, nawet tych najmłodszych. Z tego powodu, z uwagi na dobro Twoich rodziców, starszego pokolenia, ogranicz kontakt dziecka z nimi. Pamiętaj, że dzieci mogą zakażać, a dla osób starszych, z obniżoną odpornością, choroba powodowana przez koronawirusa może być groźna. Stosuj się do zaleceń dotyczących dzieci, m.in. przebywania w domu, przestrzegania zasad higieny. Dzięki temu ograniczysz ryzyko zakażenia się dziecka.
Objawy koronawirusa u dziecka:
- kaszel
- katar
- biegunka,
- a także przekrwienie błony śluzowej nosa i bóle głowy
Co możesz zrobić, by chronić swoje dziecko
- Dopilnuj, by Twoje dzieci, w tym młodzież, nie spotykały się w miejscach publicznych i większych grupach, gdy nie chodzą do szkoły.
- Zapoznaj dziecko z zasadami higieny. Jeśli wychodzicie, pilnuj, by nie dotykało rzeczy, które dotykają inni ludzie (klamek, przycisku od domofonu, słupków, latarni itp.). Naucz je prawidłowo myć ręce.
- Jeśli dziecko źle się czuje, powinno zostać w domu i odpoczywać.
- Należy izolować dziecko od osób, które źle się czują. Jeśli inny domownik ma infekcję, dziecko nie powinno przebywać razem z nim w pomieszczeniu.
- Pomóż swojemu dziecku poradzić sobie ze stresem związanym z koronawirusem. Wyjaśnij mu, co to jest za wirus, jak można się nim zarazić oraz jak można się przed nim chronić. Zapewnij go, że to sytuacja przejściowa, z którą sobie poradzimy, jeśli będziemy przestrzegać zasad higieny i unikania kontaktu z innymi osobami. Powiedz dziecku, że zawsze może Cię o wszystko zapytać. Pamiętaj, że dzieci inaczej patrzą na pewne sprawy. Ważne, by dużo z dzieckiem rozmawiać i by samemu zachować spokój.
Co zrobić, by dziecko czuło się bezpiecznie
Dzieci reagują na to, jak sytuację postrzegają dorośli. Kiedy rodzice i opiekunowie mówią o sytuacji spokojnie, mogą zapewnić swoim dzieciom najlepsze wsparcie.
Nie wszystkie dzieci reagują na stres w ten sam sposób.
Niektóre nietypowe zmiany, na które należy zwrócić uwagę u dzieci:
- Nadmierny płacz i rozdrażnienie
- Nadmierne zmartwienie lub smutek
- Niezdrowe nawyki żywieniowe (objadanie się, brak apetytu) lub senność
- Drażliwość i „odgrywanie” dziwnych zachowań
- Trudności z uwagą i koncentracją
- Niewyjaśnione bóle głowy lub ciała
- W przypadku nastolatków: używanie alkoholu, tytoniu lub narkotyków.
Rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć swoje dziecko
- Nie udawaj, że nic się nie dzieje, dziecko widzi Twoje podenerwowanie. Poświęć trochę czasu na rozmowę z dzieckiem na temat sytuacji. Odpowiedz na pytania i podziel się faktami w sposób odpowiedni do wieku dziecka. Wytłumacz mu, czemu przez najbliższe dni nie pójdzie do szkoły czy przedszkola, czemu nie może spotkać dziadków i kolegów.
- Zapewnij swoje dziecko, że jest bezpieczne. Daj mu poczuć, że nie ma niczego złego w tym, jeśli czuje się zdenerwowane. Pokaż mu, jak radzić sobie z emocjami.
- Ogranicz dziecku możliwość oglądania wiadomości czy czytania informacji w Internecie na temat koronawirusa. Dzieci mogą źle interpretować to, co słyszą i mogą się bać czegoś, czego nie rozumieją.
- Zaplanuj dzień, godziny posiłków, czas na naukę i zabawę. Utrzymanie stałego rytmu dnia pomoże dziecku w codziennym funkcjonowaniu teraz i na przyszłość, gdy przyjdzie czas powrotu do przedszkola czy szkoły.
- Bądź wzorem do naśladowania; rób przerwy w pracy, śpij dużo, ćwicz i odżywiaj się prawidłowo.
NAUCZANIE ZDALNE
Ponieważ wprowadzono w Polsce stan epidemii, zajęcia edukacyjne zostały zawieszone aż do Świąt Wielkanocnych. W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 410) http://isip.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000410 ,
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf/DZU/2020/58/493.pdf#zoom=90 .
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf/DZU/2020/58/492.pdf#zoom=90
PROPOZYCJE ZADAŃ I ZABAW DLA DZIECI
1. Darmowy e-book ze zbiorem bajek i opowiadań, podejmujących temat chorób i wirusów. Ciekawa metoda przekazania najmłodszym ważnych treści na temat higieny i zdrowia. https://pliki.greg.pl/Wirusowy_Alarm.php?z=greg_fb
2. Eksperymenty z wodą https://www.youtube.com/watch?v=2UPT75dIYts
3. Domowe wyzwania bazgrołków, czyli rodzinny projekt działań edukacyjnych. Można tam znaleźć wiele ciekawych pomysłów i wyzwań do wykonania w domu. Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2,5 – 6 lat
https://przedszkolankowo.pl/2020/03/20/czesc-1-domowe-wyzwania-bazgrolkow-czyli-rodzinny-projekt-dzialan-edukacyjnych/?fbclid=IwAR1IEPUzfcK8S5E8eumXTw22cH34CrQ9ZbANq79rAv0HuL6JhWzZ1mkn2OA
4. Wrocławskie ZOO w każdą środą i piątek o godz.12.00 będzie prowadziło relację na żywo
https://www.facebook.com/events/229364111444872/?event_time_id=229364114778205
5. Przepisy na masy sensoryczne i plastyczne
https://panimonia.pl/2018/01/23/masy-sensoryczne-plastyczne-przepisy/
6. Strony internetowe z zadaniami dla przedszkolaków;
-https://www.eprzedszkolaki.pl/
-https://www.printoteka.pl/pl/start
-https://www.nauczycielskiezacisze.pl/
- https://www.wszpwn.com.pl/wydarzenie/przedszkolny-bank-pomyslow-i-zabaw-pwn-do-edukacji-domowej-i-nie-tylko,468.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=20200323_przedszkole&utm_medium=email&utm_term=nkl
- http://www.yummy.pl/preschoolers/pl/main/en/poziom1
- http://zosiaikevin.pl/
- prace plastyczne: http://krokotak.com/