RAMOWY ROZKŁAD DNIA
7:00 - 8:30
Schodzenie się dzieci do przedszkola - zachęcanie do stosowania form grzecznościowych na powitanie. Aranżowanie otwartych sytuacji wychowawczo - dydaktycznych, pozostawienie dzieciom możliwości wyboru i inicjatywy. Inspirowanie do spontanicznej działalności zabawowej. Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo - stymulującym. Praca z dzieckiem zdolnym. Prowadzenie obserwacji pedagogicznej. Poranne zabawy ruchowe oraz integrujące grupę. Zabawy kołowe integrujące dzieci. Nauka i utrwalanie wierszy i piosenek. Zabawy logopedyczne rozwijające sprawność artykulatorów. Rozmowy kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci.
8:30 - 9:00
Przygotowanie do śniadania - porządkowanie zabawek w sali, czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience. Śniadanie - realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania samodzielności, nawyków higienicznych i kulturalnych podczas spożywania posiłku oraz w zakresie dbałości o zdrowie, pełnienie dyżurów. Pogadanki na temat zdrowego odżywiania się.
9:00 - 11:15
Zajęcia dydaktyczne w ramach realizacji podstawy programowej i programu wychowania przedszkolnego - z całą grupą i w małych zespołach: poznawcze, umuzykalniające, plastyczne, profilaktyka logopedyczna,zajęcia z języka angielskiego. Nabywanie umiejętności przez działanie, stwarzanie sytuacji edukacyjnych, stymulujących, wszechstronny rozwój dziecka. Organizowanie środowiska inspirującego podejmowanie zabaw tematycznych, dydaktycznych, badawczych i ruchowych. Wspieranie działań twórczych podczas kontaktu dzieci ze sztuką, muzyką i literaturą. Przygotowanie do wyjścia do ogrodu przedszkolnego (nauka ubierania się, zapinania guzików, suwaków - doskonalenie umiejętności). Zabawy dowolne w ogrodzie inspirowanie potrzebami dzieci, zajęcia ruchowe, gry sportowe, ćwiczenia rozwijające logiczne myślenie, zabawy dowolne, rozmowy indywidualne, praca indywidualna z dziećmi w oparciu o wyniki obserwacji. Uroczystości przedszkolne. Spotkania z ciekawymi ludźmi.
11:15 - 12:00
Przygotowanie do obiadu. Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience - nauka utrwalania kolejnych etapów mycia rąk. Obiad - celebrowanie posiłku, realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami (łyżką i widelcem). Kulturalne zachowanie się przy stole.
12:00 - 13:30
Zabiegi higieniczne w łazience.Odpoczynek po obiedzie: słuchanie muzyki relaksacyjnej, bajek lub fragmentów książek czytanych przez nauczyciela lub odtwarzanych z płyt CD na podstawie literatury dziecięcej, odpoczynek z ulubiona maskotką. Bajkoterapia, muzykoterapia. Zabawy muzyczno- ruchowe, zabawy dydaktyczne, ćwiczenia usprawniające aparat mowy. Ćwiczenia na tablicy interaktywnej, zabawy utrwalające poznane wiadomości. Zajęcia dodatkowe: korekcyjno - kompensacyjne, emocjonalno - społeczne, logopedyczne. Pobyt na świeżym powietrzu - gry i zabawy ruchowe.
13:30 - 14:00
Przygotowanie do podwieczorku. Czynności higieniczne w łazience. Podwieczorek - samodzielne i kulturalne spożywanie posiłku. Pełnienie dyżurów. Wpajanie zasad dobrego wychowania.
14:00 - 17:00
Zabawy ruchowe, organizacyjno - porządkowe, integrujące grupę. Rozmowy w kręgu inspirowane potrzebami dzieci. Zabawy umuzykalniające. Utrwalenie poznanych wierszy i piosenek. Układanie prac do teczek. Zabawy i ćwiczenia indywidualne z dziećmi, dostosowanie do ich możliwości i potrzeb. Praca w małych grupach rozwijająca talenty dzieci, zajęcia korygująco - stymulujące. Zabawy dowolne rozwijające umiejętności organizawania i podejmowania działalności zabawowej. Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym lub w sali. Prace porządkowe, rozchodzenie się dzieci.