KĄCIK RODZICA
Szanowni Państwo,
Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" (więcej o akcji: www.edu.crl.org.pl) dostosowując się do nadzwyczajnej sytuacji, w której przyjdzie nam wszystkim funkcjonować jeszcze przez wiele tygodni, w każdą środę i każdy piątek na swojej stronie internetowej udostępnia darmowe materiały do domowej nauki dla dzieci i ich rodziców.
W związku z powyższym uprzejmie prosimy o zamieszczenie informacji o darmowych materiałach do nauki w domu (załączniki).
Wszystkie materiały do nauki dostępne są na stronie:
https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
Zachęcamy również do obejrzenia filmu: "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa":
Czas pandemii wprowadził do naszego życia zupełnie inne niż dotychczas nam znane zasady funkcjonowania. Uczymy się, pracujemy i spędzamy czas wolny na kilkudziesięciu metrach kwadratowych z osobami z najbliższego otoczenia. Ten przedłużający się wspólny czas, budzi liczne przeciążenia, wywołujące rozdrażnienia czy nawet frustrację.
Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne jest wsparcie i pomoc ze strony najbliższych. Szczególnie w tym okresie pozytywne relacje rodzinne mają duże znaczenie, stąd powinniśmy dbać o ich utrzymanie pomimo niesprzyjających okoliczności.
Dla wszystkich, w życiu których pojawiły się jednak trudności, którzy poszukują wsparcia czy też inspiracji do działania w ramach akcji Samorządu Województwa Małopolskiego „RodzinaRazem – wsparcie terapeutyczne, psychologiczne, animacyjne dla rodzin” powstała baza ofert nieodpłatnej pomocy, m.in. terapeutycznej, psychologicznej, animacyjnej, prawnej, duszpasterskiej, z której mogą skorzystać całe rodziny, w każdym czasie.
W załączeniu przesyłam wykaz specjalistów, którzy włączyli się do akcji z prośbą o rozpropagowanie w środowisku, w tym w szkołach i placówkach oświatowych z Państwa terenu oraz wśród rodzin, z którymi Państwo współpracujecie, drogą elektroniczną, a w miarę możliwości w wersji papierowej.
Baza jest także dostępna na stronach internetowych pod poniższymi linkami:
Dziękuję za współpracę przy tworzeniu przestrzeni do wsparcia potrzebujących rodzin z naszego województwa.Zobaczcie sami, jak działamy: Razem. Wszyscy! Dobro jest w Małopolsce. Stop Koronawirusowi! #dobrojestwmałopolscestopkoronawirusowi
Kształcenie na odległość nowe regulacje prawne
.
Drodzy Rodzice kilka informacji na temat koronawirusa ze strony Ministerstwa Zdrowia.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Jakie są objawy COVID-19?
Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem 2019-nCoV mieli objawy zakażenia układu oddechowego, takie jak:
Ponadto często występował także ból mięśni, rzadziej splątanie, ból głowy, ból gardła, produktywny (czyli „mokry”) kaszel, krwioplucie. Biegunka występowała tylko u 2–3% chorych. Objawy zwykle pojawiały się między 2. a 14. dniem po zakażeniu.
Początkowo objawy są łagodne, ich nasilenie narasta w czasie.
Przebieg zakażeń COVID-19 jest zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego (podobną do przeziębienia), po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej i/lub niewydolnością wielonarządową.
Około 80% osób, które chorują na COVID-19 nie wymaga leczenia, a choroba ustępuje sama. 1 na 6 osób ma cięższy przebieg choroby, problemy z oddychaniem i wymaga leczenia.
Należy pamiętać, że podobne objawy mogą występować przy wielu innych chorobach, zwłaszcza zakażeniach układu oddechowego, które są dość częste w sezonie jesienno-zimowym. Do zachorowania w powodu koronawirusa 2019-nCoV niezbędne jest zakażenie, czyli:
- kontakt bezpośredni z osobą chorą (np. przy udzielaniu pomocy medycznej, w pracy, przebywanie w tym samym pomieszczeniu, wspólne podróżowanie lub mieszkanie razem),
- podróżowanie do regionu, w którym wybuchła epidemia w ciągu 14 dni przed pojawieniem się objawów,
- praca w miejscu udzielania pomocy medycznej, gdzie przebywali i byli leczeni chorzy na koronawirus 2019-nCoV.
-
Czy można zapobiec zachorowaniu wywołanemu koronawirusem 2019-nCoV?
Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Trwają prace nad stworzeniem szczepionki przeciwko COVID-19.
Obecnie trwa pandemia COVID-19, co oznacza, że wirus jest w wielu krajach na świecie. Dlatego też zapobieganie zakażeniu polega na przestrzeganiu zaleceń władz dotyczących podróżowania, pozostawania w domu, kwarantanny oraz przestrzegania zasad higieny: podstawowe zasady ochrony.
Co robić, jeśli podejrzewa się, że jest się chorym na COVID-19?
Osoby, które mogą być zakażone koronawirusem (COVID-19) powinny bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Nie należy zgłaszać się do lekarza rodzinnego lub SOR!
Zebranie z rodzicami
24.02.( Poniedziałek) o godzinie 17.00 odbędzie się zebranie z Rodzicami w celu podsumowania pierwszego semestru oraz przekazania informacji na najbliższe półrocze. Serdecznie zapraszam wszystkich rodziców.
22.01. Odbędzie się uroczystość z okazji święta Babci i Dziadka na Zielonym Wzgórzu o godzinie 10.00. Bardzo proszę o zapisy liczby Babć i Dziadków którzy wezmą udział w uroczystości do 12.01. Koszt 15zł osoba dorosła, 8zł dziecko. Zapisy i wpłaty należy dokonać do 12.01
Mikołaj
06.12 Mikołaj odwiedzi grzeczne dzieci w przedszkolu. Wizyta zaplanowana jest na godzinę 10.00. Bardzo proszę aby w ten dzień dzieci były ubrane na czerwono. Proszę aby każde dziecko miało ze sobą czapkę mikołajkową.
Zabawa Andrzejkowa
29.11 w naszej grupie odbędzie się zabawa Andrzejkowa. W tym dniu dzieci mogą się przebierać za dowolną postać z bajki.
Dnia 26.11 ( wtorek ) serdecznie zapraszam wszystkich Rodziców na zebranie z rodzicami.
" Dzień Pluszowego Misia"
25.11 w naszej grupie będziemy obchodzić " Dzień pluszowego misia". Bardzo proszę aby w ten dzień każde dziecko przyniosło ze sobą ulubionego misia.
WYCIECZKA
27 LISTOPADA ORGANIZUJEMY WYCIECZKĘ DO MULTIKINA W KRAKOWIE
NA BAJKĘ „ KRAINA LODU 2”
KOSZT WYJAZDU 28ZŁ/DZIECKO
BARDZO PROSZĘ O SZYBKĄ DECYZJĘ W SPRAWIE WYJAZDU W CELU POTWIERDZENIA REZERWACJI
Wyniki konkursu na najpiekniejszą i najzabawniejszą dynię
W imieniu swoim i dzieci serdeczne gratulacje dla JULCI ZAWARTKA za zajęcie I miejsca w konkursie. GRATULUJEMY!!!!
Zapraszamy do galerii
W imieniu Fundacji "Pomaluj mój świat" serdecznie dziękuję za zaangażowanie i udział w zbiórce pluszakow dla podopiecznych fundacji"
31.10 będziemy obchodzić święto dyni w ten dzień ubieramy się na kolor pomarańczowy.Bardzo proszę aby w ten dzień każde dziecko miało ze sobą pomarańczową dynię jadalną.
Informacja
Podczas wypełniania ankiet na poczatku roku przedszkolnego było dużo sugestii aby przedszkole czynne było do godziny 17.00
Jeśli ktoś z Państwa ma taką potrzebę należy napisać prośbę/ wniosek do dyrektora w tej sprawie.
Rada Rodziców zdecydowała o zorganizowaniu Mikołajek we wszystkich grupach przedszkolnych- jednakowe paczki dla każdego dziecka. Bardzo proszę o wpłatę 30 zł na paczkę ponieważ musimy zamówić paczki do końca miesiąca października.
7 listopada odbędzie się nauka udzielania pierwszej pomocy wśród wszystkich dzieci, zajęcia poprowadzą ratownicy medyczni. Koszt zajęć to 5 zł od dziecka. Proszę o wpłatę do końca miesiąca.
Zapraszamy wszystkich przedszkolaków i ich rodziców do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszą i najzabawniejszą dynię.
Dynię prosimy przynosić do przedszkola w dniach 21- 31.10.2019r. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie dyplomów odbędzie się 08.11.2019
30.10.2019 w naszej grupie odbędą się w naszej grupie warsztaty zdrowego odżywiania" Słodkie dzieciaki" Uczestnicy dowiedzą się czym jest cukier oraz uświadomią sobie jak wiele cukru jest w różnych produktach. Dzieci poznają zamienniki cukru tradycyjnego. Następnie wspólnie z prowadzącycm przygotujś domowe słodycze. Koszt warsztatów wynosi 14 zł