• Jabłuszka

• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

• Codziennie rano z wesołą miną przychodzimy do przedszkola. Tu czekają na nas koleżanki i koledzy oraz nasza Pani. Witamy się ze wszystkimi i rozpoczynamy zabawę. Wybieramy to, co nas interesuje: klocki, lalki, samochody, puzzle, gry planszowe itp…

RAMOWY ROZKŁAD DNIA

GRUPA "JABŁUSZKA"

7.00 - 8.30 Schodzenie się dzieci do przedszkola. Zabawy dowolne według zainteresowań dzieci służące realizacji pomysłów: zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, dydaktyczne, zabawy integrujące grupę. Praca o charakterze obserwacyjnym, stymulująco-kompensacyjnym i wychowawczym. Rozmowy indywidualne. Porządkowanie sali. Zabawy muzyczno-ruchowe.

8.30 - 9.00 Przygotowanie do śniadania: wdrażanie i przyswajanie nawyków higienicznych.

Śniadanie wyrabianie u dzieci nawyku właściwego spożywania posiłku, kulturalnego zachowania się przy stole. Pogadanki na temat zdrowego odżywiania się.

9.00 - 10.00 Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne z całą grupą realizowane w oparciu o Podstawę programową wychowania przedszkolnego i przyjęty Program wychowania przedszkolnego. Zajęcia wyzwalające aktywność dzieci
            w różnych sferach rozwoju (m.in. umysłowej, językowej, matematycznej, muzycznej, plastycznej, badawczej).

10.00 - 10.45 Zabawy dowolne w kącikach tematycznych przy niewielkim udziale nauczyciela. Zajęcia indywidualne z dzieckiem zdolnym lub z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych (pomoc psychologiczno-pedagogiczna).

10.45 - 11.30 Czynności samoobsługowe w szatni (nabywanie i doskonalenie umiejętności związanych                     z samodzielnym zdejmowaniem i zakładaniem elementów garderoby).

Zabawy swobodne i organizowane na świeżym powietrzu: gry i zabawy ruchowe na placu zabaw, spacery, obserwacje przyrodnicze. Zabawy muzyczno-ruchowe i ćwiczenia kształtujące postawę dziecka.                            Zajęcia dodatkowe: język angielski.

11.30 - 12.00 Przygotowanie do obiadu: czynności porządkowe, czynności samoobsługowe: kształtowanie                i utrwalanie nawyków higienicznych.

Obiad - doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku.

12.00 - 12.30 Odpoczynek poobiedni. Leżakowanie. Wyciszenie dzieci za pomocą wybranych technik relaksacyjnych: bajkoterapia, muzykoterapia.

12.30 - 13.30 Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia usprawniające aparat mowy, małą motorykę. Ćwiczenia na tablicy interaktywnej. Porządkowanie sali.

13.30 - 14.00 Przygotowanie do podwieczorku: czynności porządkowe, czynności samoobsługowe - kształtowanie
            i utrwalanie nawyków higienicznych.

Podwieczorek - doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku.

14.00 - 16.00 Zabawy dowolne w wybranych kącikach aktywności dziecięcej. Porządkowanie sali. Zabawy na placu zabaw. Rozchodzenie się dzieci.

Poszczegółne godziny ramowego rozkładu dnia mogą ulec zmianie w zależności od potrzeb i sytuacji.