• Wisienki

• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

• Codziennie rano z wesołą miną przychodzimy do przedszkola. Tu czekają na nas koleżanki i koledzy oraz nasza Pani. Witamy się ze wszystkimi i rozpoczynamy zabawę. Wybieramy to, co nas interesuje: klocki, lalki, samochody, puzzle, gry planszowe itp…

Ramowy rozkład dnia dla grupy ,,Wisienki" w roku szkolnym 2018/2018

7.00-8.00

Schodzenie się dzieci. Zabawy dowolne według zainteresowań  służące realizacji pomysłów dzieci: zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, zabawy integrujące grupę. Zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój dziecka. Rozmowy kierowane z dziećmi zgodnie z tematyką kompleksową i zainteresowaniami dzieci. Prowadzenie obserwacji pedagogicznej. Ćwiczenia poranne. Zabawy ruchowe z muzyką.

8.30-9.00

Przygotowanie do śniadania, czynności samoobsługowe. Kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych, pełnienie dyżurów.

Śniadanie-wyrabianie u dzieci nawyku prawidłowego spożywania posiłku, kulturalnego zachowania się przy stole, pogadanki na temat zdrowego odżywa niania się.

9.00-11.00

Zintegrowana działalność edukacyjna zgodna z podstawą programową, zajęcia i zabawy edukacyjne przewidziane programem dla każdej grupy wiekowej.

Ćwiczenia plastyczne (malowanie, lepienie, wycinanie). Wspieranie działań twórczych poprzez kontakt ze sztuką, muzyką, literaturą. Zabawy ruchowe, gry sportowe oraz ćwiczenia kształtujące postawę ciała dziecka, gimnastyka. Tworzenie okazji do obserwowania, eksperymentowania, odkrywania, podejmowania zabaw badawczych, konstrukcyjno-technicznych. Organizowane przez nauczyciela  ćwiczenia rozwijające logiczne myślenie, ćwiczenia oddechowe oraz wspomagające prawidłowy rozwój mowy. Zabawy dowolne, rozmowy indywidulane, praca indywidualna z dziećmi w oparciu o wyniki obserwacji. Indywidualne wspomaganie
            i korygowanie rozwoju dziecka, praca z dzieckiem zdolnym (inne dzieci zabawy dowolne). Przygotowanie do uroczystości.

Zajęcia z języka angielskiego według harmonogramy (poniedziałek 11.15-11.45, wtorek 10.00-10.30).

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne według harmonogramu (poniedziałek 10.45 – 11.15, piątek 12.15-12.45)

11.00-11.30

Zabawy swobodne i organizowane na placu zabaw, spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze, zajęcia sportowe.

11.30-12.00

Przygotowanie do posiłku: czynności porządkowe, czynności samoobsługowe. Kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych, pełnienie dyżurów.

Obiad- kształtowanie u dzieci nawyków zdrowotnych, zachęcanie do spożywania całego posiłku, ćwiczenia umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami, rozmowy na temat właściwego sposobu odżywiania się.

12.00-13.15

Poobiedni odpoczynek, relaks przy muzyce, słuchanie opowiadań z literatury dziecięcej, słuchanie muzyki relaksacyjnej: bajkoterapia, muzykoterapia. Zabawy tematyczne według zainteresowań dzieci, zabawy utrwalające poznane wiadomości, kończenie zadań rozpoczętych przed południem, uzupełnianie kart pracy. Ćwiczenia manualne i grafomotoryczne, gry i zabawy ruchowe, zabawy terenowe, obserwacje przyrodnicze.

13.15-14.00

Porządkowanie Sali, zabiegi higieniczne, przygotowanie do podwieczorku, utrwalenie nawyków higienicznych. Podwieczorek- doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku. Odpoczynek po podwieczorku, słuchanie bajki czytanej przez nauczyciela, masażyk relaksacyjny, zabawy paluszkowe.

14.00-16.00

Organizowanie sytuacji sprzyjających dziecięcej aktywności: zabawy ruchowe, gry dydaktyczne, stolikowe, ćwiczenia logopedyczne, praca w małych zespołach i indywidualna, zabawy dowolne według zainteresowań dzieci, podejmowane z inicjatywy dzieci w wybranych kącikach. Gry i zabawy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, doskonalenie umiejętności, zdobywanie nowych wiadomości. Pobyt na świeżym powietrzuw ogrodzie przedszkolnym. Rozchodzenie się dzieci.