• Poziomeczki

• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

• Codziennie rano z wesołą miną przychodzimy do przedszkola. Tu czekają na nas koleżanki i koledzy oraz nasza Pani. Witamy się ze wszystkimi i rozpoczynamy zabawę. Wybieramy to, co nas interesuje: klocki, lalki, samochody, puzzle, gry planszowe itp…

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W GRUPIE 3-4-5 LATKÓW

GRUPA "POZIOMECZKI"

7.00 - 8.20 Schodzenie się dzieci - witanie się z nauczycielką dyżurującą. Zabawy dowolne według zainteresowań służące realizacji pomysłów dzieci: zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, zabawy integrujące grupę. Zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój dziecka. Rozmowy kierowane z dziećmi zgodnie z tematyką kompleksową i zainteresowaniami dzieci. Prowadzenie obserwacji pedagogicznej. Zabawy ruchowe z muzyką.

8.20 - 8.30 Przygotowanie do śniadania - czynności samoobsługowe - kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych, pełnienie dyżurów.

8.30 - 9.00 Śniadanie - wyrabianie u dzieci nawyku właściwego spożywania posiłku, kulturalnego zachowania się przy stole, pogadanki na temat zdrowego odżywiania się. Samodzielne mycie zębów.

9.00 - 11.20 Zintegrowana działalność edukacyjna zgodna z podstawą programową, zajęcia i zabawy edukacyjne, zajęcia dydaktyczne różnego typu realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego, zajęcia dodatkowe: gimnastyka korekcyjna, język angielski.

Uroczystości przedszkolne i przygotowanie do nich.

Wspieranie działań twórczych poprzez kontakt ze sztuką, muzyką, literaturą (konkursy, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne).

Zabawy ruchowe, gry sportowe oraz ćwiczenia kształtujące postawę dziecka. Zabawy swobodne i organizowane na podwórku przedszkolnym, spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze, zajęcia sportowe, prace gospodarcze, porządkowe, ogrodnicze. Tworzenie okazji do obserwowania, eksperymentowania, odkrywania, podejmowania zabaw badawczych, konstrukcyjno-technicznych.

11.20 - 11.30 Przygotowanie do posiłku: czynności porządkowe, czynności samoobsługowe - kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych, pełnienie dyżurów.

11.30 - 12.00 Obiad - kształtowanie u dzieci nawyków zdrowotnych, zachęcanie do spożywania całego posiłku, ćwiczenie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami.

12.00 - 13.20 Odpoczynek  poobiedni - spotkanie z książką, słuchanie muzyki, zabawy relaksacyjne: bajkoterapia, muzykoterapia itd.

Zabawy dowolne podejmowane z inicjatywy dzieci lub nauczyciela (w wybranych kącikach aktywności dziecięcej,
            z wykorzystaniem różnorodnych pomocy dydaktycznych). Pobyt na świeżym powietrzu na placu zabaw - gry i zabawy ruchowe.

13.30 - 14.00 Przygotowanie do posiłku: czynności porządkowe, czynności samoobsługowe - kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych, pełnienie dyżurów. Podwieczorek - wpajanie zasad dobrego wychowania; wyrabianie nawyków higieniczno-kulturalnych.

14.00 - 15.00 Organizowanie sytuacji sprzyjających dziecięcej aktywności: zabawy ruchowe, zabawy i gry dydaktyczne, stolikowe, ćwiczenia logopedyczne, praca wyrównawcza, praca w małych zespołach i indywidualna, zabawy dowolne według zainteresowań dzieci. W małych zespołach, rozwijanie indywidualnych zdolności i zainteresowań dzieci.

15.00 - 16.00 Łączenie grup. Zabawy dowolne: zabawy stolikowe, zabawy na dywanie według zainteresowań dzieci.
            Prace porządkowe, rozchodzenie się dzieci.

16.00 - 17.00 Gry i zabawy. Zabawa na placu zabaw. Rozchodzenie się dzieci.

Poszczególne godziny ramowego rozkładu dnia mogą ulec zmianie w zależności od potrzeb i sytuacji.